Jörgen är bra på att göra andra bäst
|
Jörgen Eriksson är bra på att göra andra bäst. Jörgen är en gruppchef, teamledare, IT-strateg och IT-chef – bryggan mellan IT & verksamhet. På Twitter är han mer känd som @_jorgen_e .
Jörgen bloggar om ledarskap
Många företagsledare och chefer anklagas ofta för att vara tråkiga och okarismatiska vid publika framträdanden – med all rätt kan jag tycka. Anklagelserna försvaras ofta med att “de måste uppträda seriöst och ansvarsfullt”. Sen när blev det seriöst att närapå tråka sina åhörare till sömns? Hur kan ett budskap någonsin nå fram när publiken sitter och funderar på annat? T.o.m. Barack Obama kryddar sina tal med humor för att beröra och trollbinda. bjuder på sig själv i sociala medier
och är en väldigt trevlig person när man stöter på honom på gatan. Är du intresserad av att prata ledarskap ska du definitivt ta och söka upp Jörgen på Twitter. Ditt flöde blir inte komplett utan honom.
Liknande |
