SEO Site Tools

Om du använder Google Chrome som webbläsare finns det ett finurligt tillägg som heter SEO Site Tools. Jag vill snabbt tipsa om det då du får lite extra trevlig statistik när du läser av din Google Analytics data (se bild 2).

När du väljer en specifik sida får du, förutsatt att du har SEO Site Tools installerat och aktiverat, data på antal tweets, diggs, delicious och Facebook delningar/kommentarer/likes. Trevligt!

About Per Pettersson

En social media nörd som arbetar med sökstrategier och sociala medier. Bloggar främst om sociala medier här på SMN. Jag drivs av att testa mig fram själv och se vad resultatet blir. Om man bara lyssnar och inget gör, lär du dig ingenting.
  • http://www.jajja.com/ Jimmy Wirsborg

    Man kan väl få samma spårning genom att utöka analyticsspårningen till att inkludera sociala medier? Kräver dock nya versionen av analytics, ser på bilderna att du fortfarande använder den gamla.

    http://searchengineland.com/official-google-analytics-gets-social-engagement-reporting-83707

    • http://socialmedianerd.se Per Pettersson

      Problemet när man lagt in en post som glömts bort och sedan publiceras lite väl sent. Det är ett bra tillägg för de som inte spenderar så mycket tid i att gräva omkring i GA, vilket alla mer eller mindre borde göra.

      • http://www.jajja.com/ Jimmy Wirsborg

        Ja pluggen i sig är väldigt nice främst för informationen som går att få för alla sidor när man surfar. Men just för GA vette tusan om jag tyckte den va så användbar =)

        Men jag har den installerad sedan tidigare men tog ett tag att haja vilken plugg det faktiskt var eftersom jag aldrig sett kopplingen till GA tidigare.

  • http://www.trulytherese.se Therese Reuterswärd

    Blir alltid lite skakis av plugins som vill ha tillgång till ”all min data på alla webbplatser jag besöker”..

    • http://socialmedianerd.se Per Pettersson

      Bra noterat. Jag är själv oftast blåögd och tror att folk vill bara producera bra skit. I vissa fall när jag frågat om anledningen till all data så beror det på att man inte tänkt eller orkat dela upp vad de faktiskt behöver för data.

  • http://www.alexander-andersen.net Alexander Andersen

    Älskar Seo site tool, enda nackdelen är att det inte fungerar i safari som jag på sista tiden tyckt är bättre på Mac än på safari

    • http://socialmedianerd.se Per Pettersson

      Jag är själv helt såld på Chrome med alla tillägg som finns till den webbläsaren.

    • http://www.alexander-andersen.net Alexander Andersen

      såg att jag hade skrivit lite fel, ska självklart stå bättre på mac än chrome :)

  • Pingback: best seo tool