Vad twittrar Twitter om?

Hos paper.li kan man skapa en form av nyhetssida för ditt twitter- eller facebookflöde, listor eller hashtags. Det är gratis och en rolig idé om man använder den på rätt sätt. Att hugga flödet rakt av kan vara lite tråkigt, men om du skapar specifika listor kan du få fram roliga och intressanta koncept.

Jag skapade en twitterlista över personal på Twitter för några veckor sedan och nu en tillhörande digital tidning som sammanfattar vad personalen pratar om, länkar till och sprider. Den uppdateras en gång per dag och är tänkt att skickas ut kl 10.00 för den som är intresserad.

Följer du en grupp intressanta människor tycker jag du ska skapa din egen digitala tidning och sprida. Kunskap och insikt nästa!

Detta inlägg är publicerat i Sociala medier, Webbplatser och taggat , , , , . Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.
  • Per Pettersson Per Pettersson, född 1982. Per inbillar sig själv att han har en bokstavskombination då han helst vill bo på sin arbetsplats. Digital Strateg på Search Integration med sök, analys och PPC men har också ett öga på kommunikation, PR och framförallt sociala medier. En glad skit som tror att vi kan göra världen till en bättre plats bara genom att le mer och alltid säga vad vi tycker och tänker.