Apple vi äro trogna

I dag sitter folk runt omkring i Sverige på campingstolar utanför butiker. I dag sitter de i regnställ och trycker under paraplyer medan regnet öser ned och kalla vindar blåser längs med stadens gator. Allt för att de ska få lägga vantarna på en mobiltelefon. En iPhone, den fjärde generationen. Dessa köande fanatiker kommer att bli först med den senaste mobiltelefonen från Apple.

Ja, de köar för att få en ny mobiltelefon. Det är inte ett första april-skämt. Så fort Apple lanserar en ny produkt står massan fanatiskt utanför butiker runt omkring i världen och suktar efter att lägga vantarna på ett eget exemplar.
Vi andra väntar en, två veckor tills dess att massan blivit lugnad. Då strosar vi in i butiken och köper oss ett eget exemplar.

Allt för att få vara först. Att få visa sin lojalitet och kärlek till ett varumärke. Att ha chansen att vara en av den första som betygsätter, hittar buggar och visar vännerna vad de går miste om.

En applåd Apple. Många av era konsumenter rättar sig in i era led och väntar på att få ge er en del av sin lön. Att vara er trogna. Att intala sig själva att videosamtal är revolutionerande och förneka att Nokia lanserade det för flera år sedan. Att älska blint allt ni säljer.

Jag gör det själv.

Men jag tänker inte för allt smör i Småland ställa mig i det här skitvädret för att få en ny mobiltelefon.
Jag kommer om en vecka eller två.


Detta inlägg är publicerat i Sociala medier och taggat , , , . Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.
  • Per Pettersson Per Pettersson, född 1982. Per inbillar sig själv att han har en bokstavskombination då han helst vill bo på sin arbetsplats. Digital Strateg på Search Integration med sök, analys och PPC men har också ett öga på kommunikation, PR och framförallt sociala medier. En glad skit som tror att vi kan göra världen till en bättre plats bara genom att le mer och alltid säga vad vi tycker och tänker.